جراحی دهان

شرح خدمت

جراحی دهان به هر عمل جراحی بر روی دندان‌ها، لثه‌ها، فک‌ یا سایر ساختارهای دهانی گفته می‌شود. جراحی دندان شامل کشیدن دندان ، ایمپلنت دندان ، پیوند لثه و جراحی فک است. جراحی دهان معمولاً توسط جراح فک و صورت یا پریودنتیست انجام می شود. آنها متخصصان دندانپزشکی هستند که آموزش های پیشرفته ای در مورد روش های جراحی دهان دارند.


دلایل انجام جراحی دهان

ممکن است به دلایل مختلفی به جراحی دهان نیاز داشته باشید. دندانپزشک شما ممکن است در موارد زیر جراحی دندان را توصیه کند:

 • • پوسیدگی وسیع دندان
 • • دندان هایی با شکستگی شدید
 • • بیماری لثه
 • • دندان های نهفته
 • • دندان های از دست رفته
 • • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMD)
 • • از دست دادن استخوان در فک شما
 • • آپنه خواب
 • • سرطان دهان
 • • آسیب شناسی خوش خیم دهان (توده ها یا برجستگی های غیر سرطانی)

انواع مختلف جراحی دهان

چندین نوع عمل جراحی دهان وجود دارد که هر ساله توسط جراحان فک در سراسر دنیا انجام می شود. در ادامه به برخی از رایج ترین جراحی های دهان اشاره میکنیم:

جراحی کشیدن دندان

رایج ترین نوع جراحی دهان کشیدن دندان است. در صورت داشتن پوسیدگی شدید دندان، بیماری لثه (پریودنتیت)، ترومای دندان یا دندان عقل نامرتب یا دارای پوسیدگی، کشیدن دندان ممکن است توصیه شود. گاهی اوقات کشیدن دندان باید انجام شود و به جای آن دندان مصنوعی قرار بگیرد. اکثر دندانپزشکان ترجیح می دهند در صورت امکان دندان های طبیعی را حفظ کنند، اما گاهی اوقات کشیدن دندان برای حفظ سلامت کلی دهان شما ضروری است. علاوه بر این، بسیاری از دندانپزشکان کشیدن دندان عقل را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کاهش خطر پوسیدگی، تحلیل استخوان و سایر مشکلات توصیه می کنند.

جراحی پیوند استخوان دندان

زمانی که از دست دادن استخوان در فک شما رخ داده باشد، پیوند استخوان دندان ضروری است. چند دلیل وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد. وقتی دندان های طبیعی شما وجود دارند، ریشه ها اعصاب فک شما را تحریک می کنند. این به مغز شما سیگنال می دهد که مواد مغذی را به فک شما ارسال کند و آن را قوی و سالم نگه دارد. اگر دندانی برای مدتی از دست رفته باشد، پوسیدگی استخوان در آن ناحیه رخ می دهد زیرا ریشه ای برای تحریک اعصاب وجود ندارد. پیوند استخوان دندان، حجم و تراکم را در استخوان فک شما بازیابی می‌کند تا ایمپلنت‌های دندانی بعداً قرار بگیرند.

گاهی اوقات، ارائه دهنده شما ممکن است یک پیوند استخوان را در طول جراحی پریودنتال قرار دهد. بیماری پیشرفته لثه می تواند باعث فرسایش استخوان اطراف دندان شما شود. پیوند استخوان تحرک را کاهش می دهد و پایه ای محکم ایجاد می کند و دندان های شما را قوی و سالم نگه می دارد.

جراحی کاشت ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی به طور گسترده ای قابل اطمینان ترین و ماندگارترین گزینه جایگزینی دندان در دسترس هستند. این پایه های نخی کوچک - ساخته شده از تیتانیوم یا زیرکونیوم درجه پزشکی - برای جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته در فک شما تعبیه شده است. هنگامی که ایمپلنت‌ها بهبود یافتند، می‌توان آن‌ها را با روکش‌های دندان (ونیر)، بریج‌های دندانی یا دندان مصنوعی ترمیم کرد.

جراحی پریودنتال

اگر پریودنتیت متوسط یا شدید دارید، متخصص لثه ممکن است درمان بیماری لثه را توصیه کند. در طی این روش، برش هایی در امتداد خط لثه ایجاد می شود و بافت به طور موقت از دندان های شما دور می شود. سپس جراح ریشه های دندان شما را تمیز می کند و پلاک ها و باکتری هایی را که زیر لثه انباشته شده اند پاک می کند. در نهایت، بافت لثه جابجا شده و در جای خود بخیه می شود. گاهی اوقات، تحلیل لثه می تواند در نتیجه پریودنتیت رخ دهد. در این موارد ممکن است به پیوند لثه نیاز داشته باشید. در طی این روش، جراح ناحیه از دست رفته بافت را با بافت اهداکننده تقویت می کند.

جراحی فک اصلاحی

جراحی اصلاحی فک – که به آن جراحی ارتوگناتیک نیز می گویند – به ناهنجاری های اسکلتی استخوان های فک شما می پردازد. این روش ممکن است برای بهبود عملکرد جویدن، اصلاح ناهماهنگی یا رفع عدم تعادل صورت توصیه شود. جراحی فک اصلاحی نیز برای کاهش درد ناشی از اختلال عملکرد TMJ (TMD) استفاده می شود.

جراحی آپنه خواب

آپنه انسدادی خواب (OSA) زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌های پشت گلو به عقب می‌افتند و راه هوایی شما را در طول خواب مسدود می‌کنند. گاهی اوقات OSA با روش های محافظه کارانه مانند درمان با دستگاه خوراکی یا استفاده از دستگاه CPAP با موفقیت درمان می شود. با این حال، موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی دهان داشته باشد.

ترمیم شکاف کام و لب

نوزادی که با شکاف لب متولد می شود دارای یک سوراخ در لب بالایی است، در حالی که نوزادی که با شکاف کام متولد می شود دارای یک سوراخ در سقف دهانش است. برخی از نوزادان با هر دو بیماری متولد می شوند. شکاف کام و لب زمانی رخ می دهد که ساختارهای صورت به طور کامل در رحم رشد نکنند. جراحان دهان و فک و صورت معمولاً برای بازگرداندن عملکرد طبیعی غذا خوردن و کمک به کودک در ایجاد الگوهای گفتاری مناسب در مراحل بعدی زندگی، شکاف لب و کام را ترمیم می کنند.


سوالات متداول درباره جراحی دندان

 • 1. جراحی دهان معمولا چقدر طول میکشد؟

  طول جراحی بستگی به این دارد که چه میخواهید چه جراحی و روی چه تعداد دندان انجام دهید. جراحی های ساده مانند کشیدن دندان معمولا کمتر از 30 دقیقه طول میکشند در حالی که جراحی های پیچیده همچون جراحی فک اصلاحی ممکن است دو تا سه ساعت طول بکشد.

 • 2. پس از جراحی دندان چه کار کنم؟

  دستور العمل های دندانپزشکتان را دقیق رعایت کنید. به احتمال زیاد دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک مینویسد. سر ساعت آنتی بیوتیک هآ را میل کنید که بعدا دندان و لثه دچار عفونت نشوند. احتمال دارد دندانپزشک برای چند روز محدودیت هایی را برای مسواک و نخ دندان زدن یا حتی محدودیت هایی را برای خوردن غذا برای شما در نظر بگیرد. برای رسیدن به بهترین نتایج به صحبت های دندانپزشک گوش فرا دهید و آنها را انجام دهید.

 • 3. دوره نقاهت پس از جراحی دندان چند روز است؟

  زمان‌ بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما بیشتر افراد پس از حدود یک هفته دوباره احساس می‌کنند که به شرایط نرمال برگشته اند. هر چه جراحی دهان شما سنگینتر باشد، زمان بیشتری برای بهبودی نیاز است.

 • 4. چه زمانی می توانم به محل کار یا مدرسه برگردم؟

  اکثر افراد می توانند ظرف یک تا سه روز به محل کار یا مدرسه بازگردند. برای جراحی های پیچیده، مانند جراحی اصلاحی فک، ممکن است کمی بیشتر به استراحت نیاز داشته باشید.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی پیراسته

کلینیک تخصصی دندانپزشکی پیراسته یک کلینیک عمومی دندانپزشکی است که از سال 1397 و تحت نظارت دکتر جلالوند تاسیس شده است. هدف از تاسیس کلینیک دندانپزشکی پیراسته ارائه خدمات عمومی دندانپزشکی همچون ارتودنسی دندان، عصب کشی دندان، جراحی دندان، کشیدن دندان و سایر خدمات عمومی مرتبط با بهداشت دهان میباشد.

کلینیک پیراسته این افتخار را دارد که 6 سال برترین خدمات را به بیمارانی که مشکلات عمومی دهان و دندان را دارند، ارائه داده باشد. همچنین در نظر داشته باشید که ما در کلینیک پیراسته با برترین آزمایشگاه های دندانپزشکی برای ساخت روکش و ونیرهای دندان در ارتباط هستیم، بنابراین شما برترین خدمات را دریافت میکنید.

دنتال زعفرانیه

جراحی دهان

آدرس:

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، روبروی مرکز خرید پالادیوم

ساعات کاری :

از ساعت 8 الی 17

تلفن تماس :
02122172853-02122438771