دندانپزشک اطفال

شرح خدمت

دندانپزشکان اطفال به سلامت دهان و دندان کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی اختصاص دارند. آنها تجربه و شرایط لازم برای مراقبت از دندان، لثه و دهان کودک را در طول مراحل مختلف کودکی دارند. کودکان در 6 ماه اول زندگی شروع به درآوردن دندان های شیری خود می کنند. در سن 6 یا 7 سالگی، آنها شروع به از دست دادن اولین مجموعه دندان های خود می کنند که در نهایت با دندان های ثانویه و دائمی جایگزین می شوند. بدون مراقبت دندانپزشکی مناسب، کودکان با پوسیدگی دهان و بیماری مواجه می شوند که می تواند یک عمر درد و عوارض ایجاد کند. پوسیدگی دندان در دوران کودکی در کودکان 5 برابر بیشتر از آسم و 7 برابر بیشتر از تب یونجه شایع است. از هر 5 (20%) کودک 5 تا 11 ساله 1 نفر حداقل یک دندان پوسیده درمان نشده دارند. دندانپزشک اطفال حداقل 4 سال آموزش در دانشکده دندانپزشکی میبیند و دو سال دستیاری در دندانپزشکی برای نوزادان، کودکان، نوجوانان و کودکان میبیند. در مجموع دندانپزشک اطفال بین 6 تا 7 سال آموزش میبیند.


خدمات دندانپزشک اطفال

دندانپزشک اطفال مراقبت های بهداشتی جامعی را ارائه می دهند که شامل موارد زیر است:

 • • معاینات بهداشت دهان و دندان نوزاد، که شامل ارزیابی خطر پوسیدگی در مادر و کودک است
 • • مراقبت های پیشگیرانه از دندان شامل تمیز کردن و درمان های فلوراید، و همچنین توصیه های تغذیه و رژیم غذایی
 • • مشاوره عادت (مثلا استفاده از پستانک و مکیدن شست)
 • • ارزیابی و درمان اولیه برای صاف کردن دندان ها و اصلاح بایت نامناسب (ارتودنسی)
 • • ترمیم حفره ها یا عیوب دندان
 • • تشخیص بیماری های دهان مرتبط با بیماری هایی مانند دیابت، نقص مادرزادی قلب، آسم، تب یونجه و اختلال نقص توجه/ بیش فعالی (ADHD)
 • • مدیریت بیماری ها و شرایط لثه از جمله زخم، فرنول کوتاه، موکوسل و بیماری پریودنتال کودکان
 • • مراقبت از آسیب های دندانی (به عنوان مثال، دندان های شکسته، جابجا شده یا از بین رفته)

سوالات متداول درباره دندانپزشک اطفال

 • 1. چرا باید برای کودکان به دندانپزشک اطفال مراجعه کنم؟

  کودکان مانند بزرگسالان نیستند. آن ها نمیتوانند صبور باشند و در طول جلسه شیطنت میکنند. دندانپزشک اطفال دوره های ویژه ی رفتار صحیح با کودکان را میبیند که کمک کند ترس کودک از دندانپزشکی کاهش یابد. آنها همچنین مطب را مطابق سلایق کودکان تزئین میکنند. معمولا در مطب دندانپزشک اطفال میتوان عروسک و برچسب و نقاشی روی دیوار مشاهده کرد که منجر به ریختن ترس کودک میشود. ممکن است برخی از دندانپزشکان پس از اتمام کار به کودک جایزه کوچکی دهند که منجر به تشویق کودک برای ادامه ی جلسات دندانپزشکی میشود. به طور کلی دندانپزشک اطفال صبور است و با حوصله ی زیادی کودک را درمان میکند در حالی که ممکن است یک دندانپزشک غیر اطفال حوصله ی چنین رفتاری را نداشته باشد و ترس کودک از دندانپزشکی را چندین برابر کند.

 • 2. کجا میتوانم دندانپزشک اطفال پیدا کنم؟

  شما میتوانید از دکتر اطفالتان در این زمینه راهنمایی بگیرید. آنها معمولا بهترین دندانپزشک های کودک سطح شهر را میشناسند. همچنین میتوانید از گوگل راهنمایی بگیرید و سرچ کنید. پرسیدن از دوستانی که بچه کوچک دارند نیز میتواند ایده ی خوبی باشد. در صورتی که در تهران هستید میتوانید به بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران، کلینیک پیراسته، مراجعه کنید و با خیال راحت و بدون کوچکترین نگرانی سلامت دهان و دندان فرزند دلبندتان را به ما بسپارید.

 • 3. آیا میتوان مراجعه به دندانپزشک اطفال را تا پس از افتادن دندان های شیری عقب انداخت؟

  اکثر کودکان در سنین 6 تا 7 سالگی تا 11 الی 12 سالگی دندان های شیری را از دست میدهند و دندان های دائمیشان رشد میکند. مراجعه منظم به دندانپزشکی از نوزادی تا بزرگسالی جزو ضروریات است. بسیاری از افراد فکر میکنند سلامت دندان های شیری به دلیل این که می افتند اهمیت چندانی ندارد و این باور کاملا اشتباه است. وجود عفونت در دندان های شیری ممکن است لثه کودک را درگیر کند و یا حتی منجر به پوسیدگی ریشه دندان شیری شود. این امر منجر میشود که کودک احساس درد در دندان کند و نتواند غذا را به درستی بجود. حتی ممکن است به مرور زمان دچار بیماری های معده و روده شود. همچنین پخش شدن عفونت در لثه ممکن است منجر به درگیر کردن دندان های دائمی شود. این بدان معنی است که دندان های دائمی پیش از آن که کامل رشد کنند، دچار پوسیدگی و باکتری میشوند. همچنین وجود اشکال در دندان شیری ممکن است منجر به بهم ریختن نظم رشد دندان های دائمی شود. بنابراین باید بهم ریختگی های دندان شیری برطرف شود تا دندان های دائمی منظم رشد کنند. علاوه بر این ممکن است کودک دندان اضافه داشته باش که نیاز به جراحی و کشیدن داشته باشد. در صورتی که به موقع به دندانپزشک اطفال مراجعه نشود ممکن است این دندان های اضافه دندان های دیگر را کج کنند یا این که از لثه ها بیرون بزنند و ریشه ی دندان های دیگر را کج کنند و به آنها آسیب برسانند. بنابراین به هیچ عنوان مراجعه به دندانپزشک اطفال را عقب نیندازید.

 • 4. اولین مراجعه به دندانپزشک اطفال باید در چه زمانی باشد؟

  بهتر است از وقتی که اولین دندان شیری فرزندتان شروع به رشد کرد، به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید. دندانپزشکان توصیه میکنند فرزندتان را در شش ماهگی و پس از رشد اولین دندان به دندانپزشک ببرید و یا حداکثر در یک سالگی کودک به دندانپزشک مراجعه کنید.

 • 5. آیا نیازی به عکس برداری رادیوگرافی یا OPG از دندان های کودک می باشد؟

  در بسیاری از موارد دندانپزشک دلیلی برای عکس برداری از دندان های کودک نمیبیند. معمولا از دندان های شیری عکس برداری نمیشود مگر آن که دندانپزشک آن را ضروری بداند و مشکوک به پوسیدگی باشد. بهتر است ابتدا به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید که معاینه کلی انجام شود، سپس در صورتی که دندانپزشک توصیه کرد؛ عکس رادیوگرافی را انجام دهید.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی پیراسته

کلینیک تخصصی دندانپزشکی پیراسته یک کلینیک عمومی دندانپزشکی است که از سال 1397 و تحت نظارت دکتر جلالوند تاسیس شده است. هدف از تاسیس کلینیک دندانپزشکی پیراسته ارائه خدمات عمومی دندانپزشکی همچون ارتودنسی دندان، عصب کشی دندان، جراحی دندان، کشیدن دندان و سایر خدمات عمومی مرتبط با بهداشت دهان میباشد.

کلینیک پیراسته این افتخار را دارد که 6 سال برترین خدمات را به بیمارانی که مشکلات عمومی دهان و دندان را دارند، ارائه داده باشد. همچنین در نظر داشته باشید که ما در کلینیک پیراسته با برترین آزمایشگاه های دندانپزشکی برای ساخت روکش و ونیرهای دندان در ارتباط هستیم، بنابراین شما برترین خدمات را دریافت میکنید.

دنتال زعفرانیه

دندانپزشک اطفال

آدرس:

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، روبروی مرکز خرید پالادیوم

ساعات کاری :

از ساعت 8 الی 17

تلفن تماس :
02122172853-02122438771