ایمپلنت دیجیتال چیست + مزایا، معایب و قیمت ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دندانسه شنبه 12 تیر 1403109 بازدید
ایمپلنت دیجیتال چیست + مزایا، معایب و قیمت ایمپلنت دیجیتال

در گذشته برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته از دندان مصنوعی استفاده میکردند که کیفیت بسیار پایینی داشت و نه تنها عمر مفید زیادی نداشتند بلکه حتی با گذشت زمان باعث فرسودگی و استخوان لثه میشدند اما در چند دهه‌ی گذشته ایمپلنت دندان جای دندان مصنوعی را گرفته و اکثر افراد از این روش درمانی استفاده میکنند. پیشرفت تکنولوژی، خدمت زیادی به حوزه‌ی دندانپزشکی کرد که یکی از این خدمت‌ها، ایمپلنت دیجیتال است. اگر میخواهید بدانید که ایمپلنت دیجیتال چیست و از صفر تا صد با آن شوید، توصیه میکنیم حتما تا انتهای این مقاله از کلینیک دنتال زعفرانیه با ما همراه باشید.


آن چه در این مقاله میخوانید ...

 1. ایمپلنت دیجیتال چیست؟
 2. مراحل انجام ایمپلنت دیجیتال
 3. مزایا ایمپلنت دیجیتال
 4. معایب ایمپلنت دیجیتال
 5. تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی
 6. قیمت ایمپلنت دیجیتال 1403
 7. سخن نهایی

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

پیشرفته‌ترین روش فعلی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته، استفاده از ایمپلنت دیجیتال است. در این روش کاشت دندان به کمک دستگاه‌های مدل ساز سه بعدی صورت میگیرد. در این روش دیگر نیازی به جراحی و بخیه زدن نیست و انجام آن میتواند حتی در 30 دقیقه هم صورت گیرد! پس ایمپلنت دیجیتال مناسب افرادیست که به دلیل ترس و وحشت از روش ایمپلنت معمولی، به طور کلی منصرف شده‌اند. در ایمپلنت دیجیتال از دستگاه مدل‌ساز سه‌بعدی کامپیوتری استفاده می‌شود که این دستگاه شرایط و موقعیت دندان‌ها، رشته‌های عصبی و استخوان فک را با دقت زیاد و با کمترین خطای ممکن بررسی می‌کند. در واقع میتوان گفت که هرچه تجهیزات مورد استفاده توسط دندانپزشک به‌روزتر و پیشرفته‌تر باشد و از امکانات دیجیتالی بیشتر بهره ببرد، پروسه درمانی هم برای دندانپزشک و هم برای بیمار راحت‌تر خواهد بود و کمترین آسیب به بیمار وارد می‌شود. از عکس برداری از دندان گرفته تا برنامه‌ریزی و ساخت ایمپلنت توسط سیستم کاملا دیجیتالی انجام می‌شود که امکان تجزیه و تحلیل دقیق از هر جنبه از پروسه ایمپلنت را فراهم می‌کند.


مراحل انجام ایمپلنت دیجیتال

 1. 1- ابتدا دندانپزشک به معاینه و بررسی وضعیت دهانی شما میپردازد تا برای انجام پروسه ایمپلنت دیجیتالی برنامه ریزی کرده و از سلامتی بیمار و نداشتن هرگونه بیماری که در روند درمان تداخل ایجاد میکند، اطمینان حاصل مینماید.
 2. 2- سپس دندانپزشک با استفاده از اسکنر‌های دیجیتالی، از ساختار کلی و آناتومی دهان و دندان بیمار، تصاویری تهیه میکند و بافت لثه را مورد بررسی قرار میدهد. در این مرحله یک سیتی اسکن از فک بیمار تهیه میشود. با استفاده از پرتو اشعه ایکس، تصاویر سه بعدی از موقعیت دقیق و شکل کامل فک بیمار گرفته میشود. اهمیت بالای تصاویر سه بعدی به علت بررسی و بدست آوردن اطلاعات در مورد طول و قطر استخوان فک میباشد که برای انجام ایمپلنت، ضروری و حیاتی است.
 3. 3- قالب‌گیری از فک در این مرحله انجام میشود که از راهنمای طراحی سفارشی شده ( Surgical guide ) کمک گرفته میشود. راهنمای جراحی ایمپلنت قطعه‌ای از رزین اکریلیک است که درست بر روی دندان‌های مجاور قرار می‌گیرد و دارای سوراخی است که قرار است ایمپلنت در آن قرار گیرد و زمانی از آن استفاده میشود که جراح به راهنمایی دقیق در مورد اینکه کجای استخوان به سوراخ کردن و آماده شدن برای عمل ایمپلنت نیاز دارد، استفاده میشود. از آنجایی که راهنما بر اساس قالب‌های دیجیتالی یا تصاویر است، در نشان دادن موقعیت و زاویه صحیح ایمپلنت دندان بسیار دقیق است. همانند اکثر درمان‌های مربوط به حوزه دهان و دندان، طرح درمان ایمپلنت دندان دیجیتال با گرفتن یک تصویر دیجیتالی از حفره دهان شروع میشود، که اغلب با یک تصویر اشعه ایکس گرفته شده با سی تی اسکنر پرتو مخروطی دندان همراه است. علاوه بر این، برخی از دندانپزشکان می توانند از نرم افزار شبیه سازی مبتنی بر تصاویر دو بعدی برای کمک به بیمار در درک نتایج درمان استفاده کنند. هنگامی که همه داده‌ها ادغام شدند، برنامه‌ریزی ایمپلنت دیجیتال می تواند آغاز شود. راهنمای جراحی با ترکیب اطلاعات بدست آمده از سی تی اسکن و قالب گرفته شده از دهان شما ساخته می شود تا ایمپلنت دندانی را هدایت کند تا در موقعیت بسیار دقیق قرار گیرد. قالب فک با استفاده از دستگاه چاپگر سه بعدی ساخته میشود. راهنمای جراحی با استفاده از این اطلاعات میتواند دندانپزشک را در تعیین موقعیت دقیق قرارگیری ایمپلنت راهنمایی کند و خطای کار را به حداقل ممکن برساند.
 4. 4- در نهایت پروسه کاشت ایمپلنت آغاز میشود. ابتدا دندانپزشک با توجه به راهنمای جراحی و دیگر اطلاعات بدست آمده، موقعیت دقیق ایمپلنت را بی‌حس میکند. پس از انجام بی‌حسی، شکاف کوچکی در لثه ایجاد میشود و با کمک دریل مخصوص استخوان فک تراشیده میشود و پایه ایمپلنت دیجیتال در آن قرار داده میشود و برخلاف ایمپلنت معمولی چون برش و شکاف ایجاد شده برای قراردادن فیکسچر ایمپلنت دیجیتال، بسیار دقیق انجام شده و بسیار کوچک است، نیازی به بخیه‌کردن لثه نیست. پس از کاشت فیکسچر ایمپلنت دیجیتال در استخوان فک، حدود 8 الی 12 هفته زمان نیاز است تا پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد و برای گذاشتن و نگهداری اباتمنت و روکش ایمپلنت دیجیتال، آماده شود.
 5. 5- روکش ایمپلنت در لابراتوار دندانپزشکی به صورت دیجیتال با استفاده از قالب تهیه شده ساخته میشود.
 6. 6- در نهایت پس از جوش خوردن فیکسچر به استخوان فک، اباتمنت و روکش ایمپلنت بر روی پایه قرار میگیرد و پروسه ایمپلنت دیجیتال به اتمام میرسد.

ایمپلنت دیجیتال چیست
ایمپلنت دیجیتال باعث افزایش رضایت مشتریان میشود

مزایا ایمپلنت دیجیتال

 • بالاترین دقت و کمترین خطای ممکن: با استفاده از اسکنر سه بعدی CBCT، درمان ایمپلنت با دقت کامل برنامه‌ریزی میشود. تیم جراحان متخصص ایمپلنت با تصاویر سه بعدی دقیق از ساختار صورت شما، از جمله رگ های خونی و اعصاب، هیچ چیز را به شانس و احتمال واگذار نمیکنند و اطمینان میدهند که درمان تا حد امکان ایمن انجام خواهد شد. با استفاده از فناوری دیجیتال، یک جراحی دقیق با کمترین میزان تهاجم و در عین حال بهترین نتایج به دست خواهد آمد.
 • امکان مشاهده نتیجه نهایی: با فناوری دندانپزشکی تصویربرداری سه بعدی، به شما این فرصت داده میشود که عملاً «قبل از خرید امتحان کنید !». حتی قبل از اینکه درمان ایمپلنت شما شروع شود، می‌توانید ببینید که دندان‌های جدیدتان چگونه خواهند بود. تعامل بالا بین دندانپزشک و بیمار و بهره‌بردن از امکانات دیجیتالی، باعث ایجاد یک لبخند رضایت‌بخش و جذاب خواهد شد.
 • کاهش مدت زمان دوره نقاهت: جراحی دیجیتالی منجر به بهبودی سریعتر و کوتاه‌تر می‌شود. با افزایش دقت به کمک ابزار دیجیتالی، تأثیر جراحی بر ساختارهای اطراف صورت و فک، محدودتر میشود . به این معنی که زمان بهبودی کمتر و به طور کلی یک تجربه راحت‌تر خواهد بود. قبل از جراحی، اشعه ایکس دیجیتال کمک می‌کند تا هر گونه عارضه‌ای مورد پیش‌بینی قرار گیرد، به این معنی که می‌توانیم قبل از بروز هر گونه مشکلی، هر نیازی را برای تکمیل استخوان برطرف کنیم.
 • پروسه کوتاه‌مدت : فناوری دیجیتال دندانپزشکی درمان را تا حدی ساده می کند که بتوان تنها در عرض یک روز، به لبخند دلخواه دست پیدا کرد. تمام مراحل ایمپلنت دیجیتالی که قبلاً به آن اشاره شد میتواند تنها در عرض چند ساعت انجام شود.
 • نتیجه ای فوق العاده: ایمپلنت دندان یک روش طلایی و برتر برای جایگزین دندان است. با طراحی دیجیتالی و راهنمای جراحی میتوان حتی نتیجه‌ای دقیق‌تر و بهتر از ایمپلنت معمولی بدست آورد و تغییر زیادی در لبخند شما به وجود آورد
 • عدم نیاز به بخیه: همانطور که اشاره شد، در ایمپلنت دیجیتال نیازی به بخیه نیست و برای افرادی که به این دلیل از ایمپلنت ترس داشتند، راه حل فوق‌العاده‌ای خواهد بود.
 • افزایش اعتماد به نفس: یکی از مهمترین اجزای صورت که در هنگام ارتباط با دیگران به چشم می‌آید، لبخند میباشد. با ترمیم دندان‌ها میتوان لبخند جذاب‌تری داشت و اعتماد‌به‌نفس بیشتری در هنگام صحبت با دیگران از خود نشان داد.
 • کاهش میزان درد و خونریزی: به علت دقت بالا در ایمپلنت دیجیتال، کمترین میزان تهاجم به موقعیت تعیین شده و ناحیه اطراف وارد میشود و در نتیجه میزان درد و خونریزی بسیار کم و ناچیز خواهد بود.
 • کاهش عوارض: به دلیل عدم برش لثه و عدم نیاز به بخیه در ایمپلنت دیجیتال، حساسیت‌ها و التهاب‌های احتمالی به شدت کمتر خواهد بود.
 • بازگشت به زندگی عادی بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت دیجیتال: به علت کاهش میزان عوارض و کوتاهی دوره نقاهت، بلافاصله پس از ایمپلنت دیجیتال میتوان به انجام کارهای روزمره پرداخت و از مواد غذایی مختلف استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان چیست؟ هر آن چه که باید درباره ایمپلنت دندان بدانید!

معایب ایمپلنت دیجیتال

 • محدودیت متخصصان: از آنجایی که کار با امکانات دیجیتالی و نرم‌افزار‌های کامپیوتری نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد، افراد کمی توانستند به این درجه از دانش دست پیدا کنند و در نتیجه پیداکردن کلینیکی که خدمات مربوط به ایمپلنت دیجییتال را ارائه دهد، سخت‌تر خواهد بود و حق انتخاب کمتری برای افراد وجود خواهد داشت.
 • هزینه بیشتر: طبیعتاً به علت استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی و تخصص و مهارت بالایی که نیاز است، قیمت بیشتری را برای افراد به همراه خواهد داشت.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان
مزایا ایمپلنت دندان بسیار بیشتر از معایب آنها است

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی

 • قیمت: استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و دستگاه‌های دیجیتالی باعث میشود که ایمپلنت دیجیتال قیمت بالاتری نسبت به ایمپلنت معمولی داشته باشد.
 • عوارض: به علت تهاجمی نبودن ایمپلنت دیجیتال، میزان درد و خونریزی و عوارض احتمالی پس از درمان بسیار کمتر از ایمپلنت معمولی خواهد بود.
 • مدت زمان: در ایمپلنت معمولی نیاز به چندین جلسه درمان و حتی ماه‌ها انتظار برای جوش خوردن فیکسچر به فک، زمان نیاز است اما در ایمپلنت دیجیتال این زمان بسیار کوتاه‌تر خواهد بود و روند درمانی به سرعت پیش خواهد رفت.
 • کیفیت: ایمپلنت دیجیتال به علت دقت بیشتری که دارد، لبخند باکیفیت‌تری را خلق خواهد کرد.

قیمت ایمپلنت دیجیتال 1403

عوامل مختلفی در تعیین قیمت خدمات درمانی مانند ایمپلنت دیجیتال تاثیرگذارند که عبارتند از:

 • امکانات و دستگاه‌های دیجیتالی: استفاده از ابزار‌های دیجیتالی و تکنولوژی‌های پیشرفته در تعیین قیمت دیجیتال ایمپلنت تاثیرگذار هستند به طوریکه هرچه‌قدر از دستگاه‌های به‌روز‌تر استفاده شود، قیمت بیشتری را در بر خواهد داشت.
 • مهارت و تخصص دندانپزشک: همانطور که اشاره شد، تخصص و دانش در مورد ایمپلنت دیجیتال بسیار محدود و باارزش میباشد درنتیجه هرچه‌قدر تخصص دندانپزشک و تیم ایشان در زمینه‌ی ایمپلنت دیجیتال بیشتر باشد، هزینه‌ی نهایی بیشتر خواهد شد.
 • مکان جغرافیایی کلینیک: طبیعتاً هزینه نگهداری کلینیک در مرکز شهر و شهر‌های بزرگ، بیشتر از سایر نقاط بوده که بر روی هزینه خدمات نیز تاثیرگذار خواهد بود.

به طور کلی میتوان گفت که هزینه ایمپلنت دیجیتال در بازه قیمتی 10 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان میباشد.


بیشتر بخوانید: انواع ایمپلنت دندان + قیمت آنها

سخن نهایی اگر از لبخند خود راضی نیستید، باید دچار کمبود اعتمادبه‌نفس شده باشید و از نوع ارتباط خود با دیگران لذت کافی را نمیبرید. گزینه‌های زیادی برای اصلاح دندان های شما وجود دارد، مانند پروتزهای کامل یا جزئی، بریج، ایمپلنت های دندانی. در میان آن‌ها، پیشرفته‌ترین شکل متعلق به ایمپلنت‌های دندانی است که از فلزاتی تشکیل شده‌اند که با جراحی در استخوان فک زیر لثه‌ها قرار می‌گیرند. در این مقاله به معرفی و آشنایی کامل با ایمپلنت دیجیتال پرداختیم. روش درمانی جدیدی که دیگر مشکلات ایمپلنت معمولی را ندارد و مناسب افرادیست که به علت ترس از جراحی و بخیه، از انجام ایمپلنت دندان منصرف شده بودند. در دنیایی که همه به سمت استفاده‌ی بیشتر و کاربردی‌تر از تکنولوژی و محصولات دیجیتالی رفته‌اند، چرا شما از این مزیت استفاده نکنید و یک لبخند فوق‌العاده برای خود خلق نکنید؟ توصیه میکنیم که حتماً استفاده از ایمپلنت دیجیتال را مد نظر داشته باشید و شما عزیزان میتوانید جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کادر مجرب ما در کلینیک دنتال زعفرانیه در ارتباط باشید.

سوالات متداول