آبسه دندان

شنبه 4 آذر 1402دانستنی دندانپزشکی
آبسه دندان

آبسه دندان معمولا پس از پوسیدگی دندان ایجاد می شود ، این حفره چرکی در اطراف ریشه دندان شکل میگیرد ، هدف نهایی آبسه دندان حمله به پالپ دندان و آزاد سازی میکروب ها می باشد.

در صورت عدم توانایی پالپ در نابودی باکتری و عفونت ، عفونت از طریف انتهای ریشه به لثه میرسد و دچار التهاب و درد شدید در لثه می شود و در واقع بیماری لثه شکل میگیرد.

در این مرحله از پیشرفت عفونت مرحله پیچیده تری است و در صورتی که پزشک نتواند آن را درمان کند مجبور به کشیدن دندان هستید و به پیامدهای پنهان از دست دادن دندان هم درگیر خواهید شد.

علت آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان به دلیل واکنش بدن به عفونت باکتریایی است ، این واکنش نتیجه حمله گلبول های سفید به محل عفونت است.

علائم آبسه دندان چیست؟

  1. ورم و تغییر رنگ لثه
  2. درد ناحیه ورم کرده لثه شبیه به درد دندان
  3. ورم و حساسیت صورت در همان قسمت آبسه دندان
  4. احتمالا ورم غده‌های گردن
  5. درد گوش و اطراف آن
  6. سستی دندان عفونی شده


hood-in-the-wisdom-tooth-and-its-complications (1).jpg


درمان آبسه چگونه است؟

  1. خود درمانی در خانه تا زمان رسیدن به دندانپزشک
  2. مصرف مسکن هایی مانند استامینوفن و یا ایبوپروفن
  3. شستشوی دهان با دهان شویه یا آب نمک

درمان آبسه دندان توسط دندانپزشک

دندانپزشک پس از شکافتن لثه سعی می کند عفونت را خارج و محل عفونی را استریل و پانسمان کند ، اما اگر راهی برای درمان وجود نداشته باشد به احتمال زیاد دندان بیمار را خواهد کشید.

آبسه دندان عقل چیست؟

به احتمال زیاد دندان عقل نیز باعث ایجاد آبسه خواهد شد ، پوشش لثه و فشار دندان عقل نهفته زیر لثه باعث ایجاد تورم و حساسیت میشود ، گاز گرفتگی و دستکاری لثه ناحیه دندان عقل باعث عفونی شدن آن می شود. معمولا دندان عقل را میکشند ، اما در علم جدید پزشکی و سلول های بنیادی بهتر است حداقل یک دندان عقل را حفظ کنید. درمان آبسه دندان عقل با شکافتن لثه و خارج سازی دندان عقل انجام می شود.