بستن فاصله بین دندان‌ها با لمینت سرامیکی

شنبه 4 آذر 1402دانستنی دندانپزشکی
بستن فاصله بین دندان‌ها با لمینت سرامیکی

بستن فاصله بین دندان‌ها با لمینت سرامیکی یکی از بهترین روش های با دوام زیبایی محسوب می شود ؛ لمینت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک (پورسلین) است که برای اهداف زیبایی و ترمیمی استفاده می‌شود، یک از بهترین کارکردهای لمینت بستن فاصله بین دندان‌ ها است.

فاصله بین دندان‌ها

وجود فاصله بین دندان‌ها یکی از شایع‌ترین مشکلات زیبایی دندان‌ها است که ممکن است در اثر عوامل مختلف ایجاد شده باشد، علت وجود فاصله بین دندان‌ها ممکن است به واسطه مکیدن انگشت یا فشار دادن زبان به دندانهای جلویی (که به آن الگوی بلع فشار زبان گفته می‌شود) ایجاد شده باشد، همچنین التهاب و عفونت لثه می‌تواند باعث حرکت دندان و ایجاد فاصله بین آنها شود.

یکی دیگر از دلایل فاصله بین دندان‌ها تشکیل نشدن مادرزادی دندان و خالی ماندن جای آن و یا افتادن یا کشیدن دندان پوسیده است، اما معمولاً علت فاصله بین دندان‌ها کوچک بودن اندازه دندان‌ها یا بزرگ بودن اندازه فک است که باعث می‌شود فضای زیادی در قوس دندانی وجود داشته باشد.
روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها

برای بستن فاصله بین دندان‌ها روش‌های زیادی وجود دارد، ارزان‌ترین روش استفاده از یک حلقه کشی است که آن را دور دو دندانی که با هم فاصله دارند می‌اندازید تا به مرور آنها را به هم نزدیک‌تر کنید، اما این ممکن است باعث کج شدن دندان‌ها و نامرتب شدن آنها شود. روش دیگر درمان ارتودنسی است که در طی آن دندان‌ها سیم‌ کشی شده و به براکت وصل می‌شود تا به تدریج حرکت کرده و به جایگاه درستی برسند اما این درمان بسیار طولانی است و برای افرادی که تنها مشکلشان فاصله بین دندان‌ها است، ممکن است ضرورت نداشته باشد.

روش‌های دیگر بستن فاصله بین دندان‌ها عبارت است از باندینگ، لمینت و روکش دندان

مزیت لمینت در این است که فاصله بیشتری را می‌تواند پوشش بدهد در حالی که به اندازه روکش دندان تهاجمی نیست و نیازی نیست دندان زیاد تراشیده شود.

چرا باید فاصله بین دندان‌ها بسته شود؟

این کار فقط برای زیبایی دندان‌ها نیست بلکه برای حفظ سلامت دهان نیز اهمیت دارد؛ فاصله بین دندان‌ها مشکلات زیر را می‌تواند به دنبال داشته باشد:

• افزایش احتمال صدمه دیدن دندان – فاصله بین دندان‌ها باعث می‌شود هنگام جویدن قطعات بزرگ غذاهای سخت بین آنها گیر کند.

• افزایش احتمال ساییدگی دندان‌ها به علت ناهمراستایی دندان‌های بالایی و پایینی

• افزایش احتمال عفونت لثه به علت تجمع ذرات غذا و پلاک و باکتری‌ها در فضای خالی بین دندان‌ها

• سخت‌تر بودن تمیز کردن لابه‌لای دندان‌ها به خصوص در مورد دندانهای عقبی

• ایجاد بوی بد دهان

• اختلال در عملکرد جویدن

بستن فاصله بین دندان‌ها با لمینت

یکی از مؤثرترین روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها، لمینت سرامیکی است؛ لمینت سرامیکی یک پوسته نازک است که به سطح دندان چسبانده می‌شود، در صورتی که دندانپزشک بخواهد ابعاد دندان را کمی بزرگ‌تر کند نیاز کمتری به تراشیدن دندان پیش از لمینت کردن است.

لمینت سرامیکی طول عمر خوبی داشته و در صورت مراقبت مناسب بیش از ۱۵ سال عمر می‌کند. لمینت باعث می‌شود دندان های مورد نظر پهن‌تر شده و فاصله بین آنها بسته شود. برای این که بدانید آیا شرایط لازم برای لمینت کردن جهت بستن فاصله بین دندانها را دارید به دندانپزشک مراجعه کنید.