پروتز دندان

پروتز دندان سبب می گردد تا بتوان به لبخندی زیبا دست یافت و موجب افزایش اعتماد به نفس به بهترین حالت ممکن گردید. پروتز دندان اگر به صورت یک دست دندان کامل انجام شود، آن را دندان مصنوعی می نامند.

پروتز دندان در سه حالت مختلف ثابت، متحرک و متکی بر ایمپلنت ساخته می شود. پروتز دندان ثابت در دو روش تک واحدی و بریج انجام می پذیرد و همچنین پروتز متحرک در دو روش کامل و پارسیل صورت خواهد گرفت.

پزشک با توجه به شرایط دندان ها و فک بیمار اقدام به انتخاب روش مناسب می نماید تا بهترین نتیجه به دست آید.

پروتز دندان متحرک پارسیل

این روش درمانی برای بیماری مورد استفاده قرار می گیرد که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشند. پروتز دندان متحرک پارسیل در صورتی که بیمار چند دندان طبیعی داشته باشد، به آن ها قلاب می شود.

در روزهای اولی که بیمار از این دندان ها استفاده می کند، ممکن است با وجود جسم خارجی که در دهانش وجود دارد، آزرده خاطر گردد ولی پس از گذشت زمان اندکی بیمار به بودن آن عدات خواهد کرد. این پروتز را می توان به آسانی با استفاده از یک مسواک نرم یا مایع ظرفشویی و یا صابون تمیز نمود.

پروتز دندان متحرک کامل

دندان های مصنوعی که پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها مورد استفاده قرار می دهند، پروتز دندان متحرک کامل یا یک دست دندان کامل می باشد. این روش درمانی برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که تمام دندان های خود را از دست اند و به علت کم هزینه بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. پروتز کامل در دو مدل معمولی و لثه نرم انجام می پذیرد که با توجه به شرایط بیمار روش مناسبی برگزیده می شود. پروتز کامل از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت اول دندان ها هستند و قسمت دوم بخش لثه است که باید از استحکام و کارایی مطلوبی برخوردار باشد.

اوردنچر

این نوع از پروتز دندانی متحرک یک دست دندان کامل است که روی پایه دندانی و یا ایمپلنت قرار می گیرد. این نوع از پروتز نسبت به پروتز کامل راحت است و بیمار با آن احساس بهتری خواهد داشت. از مهم ترین مزیت های بهره گیری از این روش درمانی تحلیل کمتر استخوان فک خواهد بود.

پروتز دندان ثابت بریج دندانی

این نوع از پروتز در میان تمام اقشار جامعه از محوبیت خاصی برخوردار می باشد. پزشک زمانی از این روش درمانی استفاده می نماید که بیمار یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد و یک دندان عقب و یک دندان جلو دندان از دست رفته وجود داشته باشد. به منظور انجام این روش درمانی دندان های مجاور ناحیه خالی تراشیده می شود و پس از آن یک پل بین دندان های پایه زده می شود تا از این طریق ناحیه خالی پر شود.

پروتز دندانی ثابت روکش تک واحدی

زمانی از پروتز دندانی روکش تک واحدی دندان بهره گرفته می شود که به دلایل دندان ضعیف شده باشد و نیاز به حفاظت داشته باشد. استفاده از روکش دندان این امکان را فراهم می آورد تا لبخند زیباتری به فرد نیز اهدا شود. با نصب روکش عمل جویدن نیز برای فرد آسان تر می شود زیرا مقاومت دندان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.