کاشت ایمپلنت دندان بهترین انتخاب شما برای مراقبت از سلامت دهان و دندانتان بوده است. حال برای افزایش طول عمر ایمپلنت باید اقداماتی انجام دهید و نکاتی را رعایت کنید. این نکات هم برای مراقبت از ایمپلنت دندان و در مورد برخی انواع ترمیمهای ثابت دندان نیز کاربرد دارد.

با ایمپلنت دندان همه انواع غذاها را میتوانید مصرف کنید اما احتیاط کنید

ایمپلنت دندان بسیار محکم و مقاوم است و میتوانید هر غذایی که دوست دارید بخورید اما نباید کارهای دیگری مانند باز کردن بسته بندی یا شکستن پسته و گردو را با دندان کاشته شده و یا حتی دندان طبیعی خود انجام دهید. این دندانهای سالم و مقاوم هزینه و زحمت زیادی برای شما داشته اند در نگهداری از آنها دقت کنید.

با ایمپلنت دندان مایعات خیلی داغ ننوشید

عموما ایمپلنت دندان از فلز ساخته شده است و فلز سریع تر و آسانتر از بافت نرم حرارت را در خود نگه میدارد. اگر نوشیدنی خیلی داغ بخورید دندان ایمپلنتی تان داغ شده و به مدت نسبتا طولانی داغ می ماند تا حدی که ممکن است یک لایه نازک سلولی در اطراف ایمپلنت دچار سوختگی شود. اگر به این سلولها آسیب برسد ممکن است ایمپلنت لق شود. به طور کلی در مورد نوشیدنی داغ این قانون را فراموش نکنید: هرگز نوشیدنی ای که دستتان را میسوزاند ، نخورید.

جهت مراقبت از ایمپلنت دندان غذاها یا نوشیدنیهای سرد و داغ را همزمان نخورید

روکش دندان که روی ایمپلنت نصب شده است ، از جنس پورسلین (چینی) است. چینی همانند شیشه در مقابل سرما انقباض پیدا میکند بنابراین اگر غذای خیلی خنک بخورید و سپس غذای داغ در دهان بگذارید، ممکن است چینی روکش ترک برداشته و در نتیجه روکش دندانتان لب پر شده یا ترک بردارد. این اتفاق در مورد تمام ترمیمهای دندانی از جنس چینی صادق است نه فقط ایمپلنت. علاوه بر آن برای دندان طبیعی نیز همین اتفاق ممکن است رخ دهد. اگر چه مینای دندان کمی متفاوت عمل میکند اما ممکن است در اثر سرد و گرم شدن ترکهای خیلی ریز در آن ایجاد شود و در نتیجه دندانتان نسبت به سرما یا گرما حساس شود. بنابراین اگر بستنی یا دسر سرد میخواهید بخورید با فاصله از غذا یا سوپ داغ آن را مصرف کنید وگرنه ممکن است بخشی از دندانتان را در ظرف سوپ مشاهده کنید!

مسواک برقی ارتعاشی استفاده نکنید

اولین چیزی که در مورد اجزاء ایمپلنت دندان باید بدانید پیچیدگی آن است.

1) روکش دندان بخشی از ایمپلنت است که میتوانید در دهان آن را مشاهده کنید (کاملا شبیه به تاج دندان) و جای دندان طبیعی را در دهان پر میکند (در شکل با شماره 1 مشخص شده است).

2) پس از آن پیچ داخلی وجود دارد، پیچ داخلی یک پیچ کوچک است که از اباتمنت عبور کرده و به پایه ایمپلنت پیچ میشود.

3) اباتمنت واسطه بین پایه ایمپلنت و روکش دندان است و روکش دندان با چسب مخصوص دندان به آن چسبانده میشود.

4) پایه فلزی و پیچی شکل ایمپلنت در استخوان فک جای گرفته است.

بنابراین روکش دندان به اجزای دیگر متصل است (شکل بالا).

هنگامی که مسواک ارتعاشی استفاده میکنید، ارتعاشهایی ایجاد میکند که میتواند پیچ داخل روکش را شل کند. این پیچ حتی اگر تنها کمی شل شود، روکش دندانتان لق خواهد شد. از طرفی نمیتوان دیگر پیچ را سفت کرد چرا که روکش با چسب به اباتمنت چسبانده شده است و برای سفت کردن پیچ باید روکش را که روی پیچ را پوشانده است، بردارید. همچنین نمیتوان پیچ را بیشتر شل کرد چرا که پیچ بدون چرخاندن کل دندان دیگر شل نمیشود. بنابراین باید برای سفت کردن پیچ تمام بخشهای ایمپلنت دوباره باز شوند و در اکثر موارد روکش باید با هزینه زیاد تعویض شود.

اطراف ایمپلنت نخ دندان نکشید

توجه داشته باشید ایمپلنت یک دندان واقعی نیست. لثه های اطراف دندان طبیعی توسط رباط پریودنتال که حاوی عصب نیز هست، بسیار محکم به دندان چسبیده اند. بنابراین هنگامی که اطراف دندانهای طبیعی را نخ میکشید، باید نخ را باید در شیار بین لثه و دندان نیز بکشید تا کامل تمیز شود. رباط پریودنتال اجازه نمیدهد به عصبها و بافتهای این ناحیه آسیبی وارد شود چرا که اگر نخ را زیاد فشار دهید حس درد ایجاد میشود و مانع از ضربه زدن یا فشار دادن بیشتر میشود.

آناتومی لثه متصل به دندان طبیعی. در تصویر سمت راست نخ دندان در شیار بین لثه و دندان طبیعی قرار گرفته است.

اما در مورد ایمپلنت دندان رباط پریودنتال به ایمپلنت متصل نیست. اتصال لثه به ایمپلنت ضعیف است و عصبهای کافی ندارد تا حس را منتقل کند. بنابراین به راحتی ممکن است دچار پارگی شود در حالی که شما هیچ دردی احساس نمیکنید. نخ دندان کشیدن شدید باعث قطع اتصال بین لثه و ایمپلنت شده و به باکتریها اجازه نفوذ به شیار ایجاد شده بین لثه و ایمپلنت داده میشود و از آن طریق باکتریها میتوانند به استخوان دسترسی پیدا کنند. این وضعیت منجر به آسیب دیدگی استخوان فک در اطراف ایمپلنت و در نهایت از دست دادن ایمپلنت میشود.

به ترتیب از بالا سمت چپ به پایین سمت راست: تصویر اول اتصال لثه به ایمپلنت را نشان میدهد. در تصویر بعد نخ دندان با احتیاط بین ایمپلنت و لثه کشیده میشود. اما در تصویر سوم نخ دندان محکم کشیده شده و اتصال لثه – ایمپلنت را پاره میکند. در تصویر چهارم شیاری بین لثه و ایمپلنت ایجاد شده که باعث نفوذ باکتریها به استخوان شده است (استخوان به رنگ کرمی و لثه به رنگ صورتی تصویر شده است). در تصویر بعد استخوان مورد هجوم باکتریها واقع شده و آسیب دیده است. در تصویر آخر در اطراف ایمپلنت استخوان تحلیل رفته که مشکلاتی از جمله از دست دادن ایمپلنت از عواقب آن است.

اگر احساس میکنید میتوانید بدون آسیب رساندن به اتصال لثه – ایمپلنت و کمتر از عمق 1 – 2 میلی متر در اطراف ایمپلنت نخ دندان بکشید (شکل b در تصویر بالا) میتوانید این کار را انجام دهید اما اگر فکر میکنید در هنگام نخ دندان کشیدن صبر یا توجه و یا تمرکز کافی را ندارید، بهتر است اصلا این کار را انجام ندهید.
همین امر در مورد استفاده از ابزارهای دیگر تمیز کاری در اطراف ایمپلنت صادق است. یکی از بهترین روشهای تمیز کردن اطراف ایمپلنت استفاده از شوینده های دهانی مانند اسپری آب (از جمله واترپیک) است که همانند کارواش دندانها را تمیز میکند. به خاطر داشته باشید فشار بیش از حد میتواند به پاکِت لثه آسیب برساند بنابراین با ملایمت کامل این کار را انجام دهید.

به دندانپزشک بگویید که ایمپلنت در دهان دارید

دندانپزشک هنگامی که میخواهد دندانها را تمیز کند باید بداند کدام دندانهای شما ایمپلنت است. ایمپلنت با روکش دندان کاملا مشابه دندانهای طبیعی دیگر است و تفاوت محسوسی ندارد. اگر متخصص با تصویر پرتوی ایکس دندانهیا شما را نگاه نکند متوجه ایمپلنت شما نمیشود. در این صورت ممکن است طبق روال عادی شروع به تمیز کردن و جرمگیری دندانهایتان کند. روش تمیز کردن ایمپلنت با دندانهای طبیعی متفاوت است و نباید از ابزارهای ساینده که برای دندان طبیعی استفاده میشود، برای آنها نیز استفاده شود چرا که آسانتر ساییده و تراشیده میشوند. همچنین نباید با ابزارهای ارتعاشی اولتراسونیک (از هر نوع) تمیز شوند. به علاوه دندانپزشک اگر بداند کدام دندان شما ایمپلنت است با دقت بیشتری لثه اطراف آن را تمیز میکند تا آسیبی به اتصال لثه – ایمپلنت وارد نشود.

در فواصل منظم به دندانپزشک مراجعه کنید

چکاپ دندانپزشکی منظم (حداقل سالی یک بار) برای کسانی که ایمپلنت دارند لازم است. دندانپزشک باید بداند شما ایمپلنت دارید تا توجه ویژه ای به ناحیه ایمپلنت داشته باشد. در چکاپ کامل میزان استخوان ارزیابی شده و فاکتورهای دیگری از جمله وضعیت بافت نرم و اکلوژن بررسی میشود. همانند بسیاری از مشکلات دیگر پزشکی ، هر مشکلی در دهان و دندان اگر زود شناسایی شود بدون پیامدهای جدی قابل درمان بوده و درمان آن آسانتر و کوتاهتر خواهد بود.