فواید ایمپلنت

برای پرکردن جای خالی دندانها روش‌های مختلفی وجود دارد اما یکی از این روش‌ها از لحاظ زیبایی و عملکردی بهترین روش محسوب می‌شود. این روش کاشت ایمپلنت دندان است. کاشت ایمپلنت دندان فواید زیادی برای افراد دارد که در اینجا به آنها اشاره می‌شود.

پیشگیری از تحلیل رفتن استخوان‌ها و محافظت از سلامت فک با ایمپلنت دندان

هنگامی که دندان‌های خود را از دست می‌دهید، به مرور زمان استخوان فک در محل از دست رفتن استخوان باز جذب شده و تحلیل می‌رود. استخوان فک در تمام طول زندگی باید دائماً به واسطه دندان و عملکرد جویدن تحریک شود تا بازسازی شده و حجم و تراکم آن حفظ شود. پس از آن که دندان خود را از دست می‌دهید، دیگر چیزی به جز ایمپلنت دندان نمی‌تواند استخوان فک را به بازسازی تحریک نماید.

ایمپلنت شباهت زیاد دندان‌های طبیعی

ایمپلنت دندان در انواع اندازه و رنگ‌های مختلف وجود دارد و دندانپزشک می‌تواند شکل، ابعاد و رنگ آن را دقیقاً مطابق دندان‌های مجاور انتخاب نماید تا در نهایت دندان ایمپلنتی کاملاً شبیه دندان‌های خودتان باشد. بدین ترتیب نتایج درمان بسیار مطلوب بوده و کسی متوجه تفاوت دندان ایمپلنتی با دندان‌های دیگر نمی‌شود.

توانایی تحمل فشار فک

از آنجایی‌ که ایمپلنت دندان در داخل استخوان فک جایگذاری می‌شود همانند ریشه دندان عملکرد و کاملاً ثابت و محکم است. بنابراین می‌توانید به راحتی غذا بجوید چرا که دندان ایمپلنتی می‌تواند همان مقدار نیروی فک که بر دندان‌های طبیعی وارد می‌شود را تحمل نماید. در صورتی که در سایر روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته، غالباً پروتز مصنوعی چنین تحمل ندارد و باید محدودیت‌هایی در برنامه غذایی خود ایجاد نمایید.

جلوگیری از تغییر شکل صورت و پیری چهره

دندان‌ها به پشتیبانی از ساختار صورت و لب‌ها کمک کرده و چهره را جوان نگه می‌دارد. هنگامی که دندان‌های خود را از دست می‌دهید این ساختار پشتیبانی‌ کننده عضلات صورت از دست می‌رود بنابراین شکل صورت تغییر می‌کند و یک سوم پایینی چهره پیرتر می‌شود.

بهبود تکلم و تلفظ

در برخی روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته مانند دندان مصنوعی، توانایی تلفظ برخی اصوات و واژه‌ ها دچار اشکال می‌شود و تکلم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اما در مورد ایمپلنت دندان به ‌هیچ‌ وجه تکلم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و درست همانند گذشته می‌توانید صحبت کنید.

کاهش احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه

اگر چه پروتز مصنوعی دچار پوسیدگی نمی‌شود اما در صورتی که در سطح آن پلاک تجمع یابد و باکتری‌ها فعالیت کنند، لثه تحریک شده و دچار التهاب و عفونت می‌شود. ممکن است باکتری‌ها به دندان‌های مجاور گسترش یافته و آنها را نیز دچار پوسیدگی نمایند. اما در مورد ایمپلنت دندان کمتر احتمال چنین اتفاقی وجود دارد چرا که تمیز کردن دندان ایمپلنتی به سادگی تمیز کردن دندان‌های طبیعی است. بنابراین به راحتی می‌توانید پلاک تجمع یافته در سطح و پیرامون آن را پاک کنید.

سهولت مراقبت و بهداشت

همان ‌طور که گفته شد ایمپلنت دندان همانند دندان طبیعی بوده و نیازی به مراقبت ویژه ندارد در حالی‌ که در مورد دندان مصنوعی و بریج دندان باید دقت بیشتری به خرج داده و زمان بیشتری صرف تمیز کردن نواحی پیرامون پروتز مصنوعی کنید.

عدم نگرانی از تکان خوردن، لغزیدن و یا بیرون آمدن دندان

در مورد دندان ایمپلنتی، از آنجایی که در استخوان فک ریشه داشته و به آن جوش خورده است، در جای خود کاملاً ثابت و بدون حرکت است و هیچ گونه نگرانی از بابت تکان خوردن آن وجود ندارد. بنابراین بیمار برخلاف دندان مصنوعی، می‌تواند با خیال راحت با دیگران صحبت کند، بخندد و غذا بخورد.

محافظت از سلامت دندان‌های مجاور

در صورتی که جای دندان از دست رفته خالی بماند، دندان‌های مجاور شروع به حرکت کرده و به سمت آن کج می‌شوند و انحراف پیدا می‌کند. با کاشت ایمپلنت جلوی این مشکل و نیاز به درمان ارتودنسی در آینده، گرفته می‌شود.

دوام و طول عمر بالا

ایمپلنت دندان تنها روش دائمی جایگزینی دندان‌های از دست رفته است چرا که در صورت مراقبت مناسب تا آخر عمر آن نیازی به تعویض آن نخواهید داشت. در حالی که طول عمر دندان مصنوعی و بریج دندان محدود و مشخص است و پس از مدتی باید آنها را تعویض نمایید.