در دندانپزشکی چه زیبایی و چه ترمیمی ، دندانپزشک مسئول کارکرد و ظاهر نتایج درمان است. با این حال برنامه ریزی درمان موفق شامل توجه به نیازها و خواسته های بیماری که ارزیابی میشود نیز هست. برای طراحی لبخند باید انتظارات بیمار از جمله رنگ دندان ، شکل و موقعیت آنها دقیق و شفاف مشخص شود.

عناصری که در طراحی لبخند در نظر گرفته میشوند شامل هماهنگی رنگ ، کانتورها ، اندازه ، سطح اکلوزال ، لبه های دندان و خط میانی صورت و لبخند است.

اغلب این هماهنگی را میتوان تنها با درمان چهار دندان جلویی که نقش اصلی در ناحیه لبخند را به عهده دارند به دست آورد. برای درک بهتر مواردی که باید در دندانپزشکی زیبایی اصلاح شوند، یک نمونه را توضیح میدهیم.

نمونه بیمار طراحی لبخند

طراحی لبخند قبل از درمانخانم 26 ساله برای مراسم عروسی اش میخواهد لبخندی زیبا داشته باشد. دندان شماره 9 در کودکی آسیب دیده است و با درمان ریشه (عصب کشی) درمان شده است ، اکنون این دندان تیره رنگ شده است. دو دندان جلویی وسطی لکه های سفید رنگ نشانه معدنی زدایی شدن دندان دارند و همچنین ناهمراستا هستند که علت اصلی آن فاصله و عدم هماهنگی اندازه آنهاست. طول دو دندان جلویی کناری کوتاه است که باعث شده دو دندان جلویی به نظر خرگوشی برسند. این وضعیت باعث شده به نظر برسد یک سوم پایینی تاج دندان پهنایی برابر با یک سوم بالایی آن دارد. به علاوه به علت ناهمراستایی دندانها و شکل آنها مرز لثه ناهمتراز بوده و لثه بین دندانها در این ناحیه ملتهب شده است.

مشاوره طراحی لبخند

پس یک جلسه مشاوره دندانپزشکی که شامل بررسی سلامتی دندان های بیمار میباشد ، انتظارات بیمار مورد بررسی قرار می گیرد و با ارائه نمونه کارهای اصلاح طرح لبخند سعی می کنیم بیمار را در مورد چیزی که قرار است اتفاق بیافتد آگاه کنیم.

برای درمان این موارد اقداماتی مانند سفید کردن دندانها در مطب ( بلیچینگ ) ، لمینت دندان فوق نازک کانتکت لنز ، کانتورینگ لثه و باندینگ انجام میشود.

لامینت سرامیکی کانتکت لنز فوق نازک