ایمپلنت د-ندان

دندانپزشکی ایمپلنت

زندگی عادی با پروتزهای عادی دندان یا همان دست دندان به شدت سخت می باشد ، قطعا فردی که با دندان مصنوعی متحرک غذا میخورد چالش جویدن را خواهد داشت ؛ اما کشف تکنولوژی ایمپلنت و تولد دندانپزشکی ایمپلنت مشکل دندانهای از دست رفته را حل کرد.

ایمپلنت دندان با تکمیل روش دندان مصنوعی قدیمی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. حتی بیمارانی که قبلا از دندان مصنوعی قدیمی استفاده میکردند می توانند دندان های خود را با ایمپلنت های دندانی جایگزین کنند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان (که به عنوان فیکسچر نیز شناخته میشود) یک جایگزین به جای ریشه دندان است که در استخوان فک قرار میگیرد تا پروتز دندان (مثل تاج، بریج، دندان مصنوعی، اوردنچر) را نگه دارد یا به عنوان تکیه گاه ارتودنسی عمل کند.

مبنای ایمپلنت دندانی مدرن فرایند بیولوژیکی به نام استئواینتگریشن (یکپارچگی استخوان) می باشد که در آن موادی مانند تیتانیوم با استخوان آمیخته و یکپارچه میشوند. ابتدا فیکسچر (پایه) ایمپلنت کاشت میشود تا طی فرایند یکپارچگی استخوان به استخوان فک متصل شود، سپس پروتز دندانی بر روی آن سوار میشود. مدت زمانی برای التیام و جوش خوردن لازم است و پس از سپری شدن این مدت، پروتز به ایمپلنت متصل میشود (و یا اباتمنت متصل شده و بر روی آن پروتز قرار میگیرد).

کشف ایمپلنت های دندانی

یک تیم تحقیقاتی سوئدی، توسط دکتر PI Branemark، کشف کردند که استخوان می تواند با تیتانیوم پیوند بخورد. او این ارتباط استخوان و ایمپلنت را “osseointegration” نامید.

این آغاز دندانپزشکی ایمپلنت بود. موفقیت ایمپلنت های دندانی مربوط به این کشف است.

شرایط استفاده از ایمپلنت دندان

جهت استفاده از ایمپلنت بیمار باید حداقل ۸ میلی متر ارتفاع عمودی استخوان و ۶ میلی متر عرض استخوان فک داشته باشد. هر چند اگر کمبود استخوان وجود دارد، روش های بازسازی استخوان فک قبل از کاشت ایمپلنت وجود دارد.

پس از بررسی مناسب، معمولا آنتی بیوتیک ها یک ساعت قبل از عمل جراحی داده می شود. جراحی می تواند تحت بیهوشی موضعی یا آرام بخش IV انجام شود.

ایمپلنت کاشته شده در استخوان فک باید برای مدت ۴ تا ۶ ماه دوره ترمیم را طی کند.

جایگاه ایمپلنت به واسط موقعیت و زاویه دندانهای مجاور، شبیه سازی آزمایشگاهی و یا با استفاده از توموگرافی کامپیوتری با شبیه سازی CAD/CAM و راهنمای جراحی به نام استنت تعیین میشود.

خطرات و عوارض ایمپلنت در دندانپزشکی ایمپلنت

خطرات و عوارض مربوط به درمان ایمپلنت به سه دسته تقسیم میشوند:

خطرات و عوارضی که در حین جراحی اتفاق می افتند (مانند خونریزی زیاد یا آسیب به عصب)

خطرات و عوارضی که در شش ماهه اول پس از درمان ایجاد میشوند (مانند عفونت و عدم موفقیت یکپارچگی استخوان)

مسائلی که در بلند مدت رخ میدهند (مانند پری ایمپلنتیت و شکست مکانیکی ایمپلنت)

در شرایطی که بافتها سالم باشند، نرخ موفقیت ایمپلنتی که به خوبی با استخوان آمیخته شده و بار بیو مکانیکی مناسبی به آن وارد میشود ۹۳ تا ۹۸ درصد است. ۱۰ تا ۱۵ سال طول عمر دندان پروتزی تخمین زده میشود.

زیبایی ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی معمولا توسط جراحان دهان و فک و یا پریودنتال ها کاشته می شوند، هر چند بعضی از دندانپزشکان عمومی نیز ممکن است آموزش هایی برای یادگیری قرار دادن ایمپلنت ها انجام داده باشند.

هزینه ایمپلنت های دندانی از ۱۵۰۰۰۰۰ تومان تا ۶ میلیون تومان متغیر است. این هزینه شامل هزینه پیوند استخوان و کاره ای اضافی نیست. فقط به دکتر خود بگوید شما می خواهید ایمپلنت تولید شده توسط یک شرکت معتبر را استفاده کنید.

دندانپزشکی ایمپلنت کیفیت زندگی را برای هر کسی که دندان های خود را از دست داده و حتی دندان مصنوعی قدیمی را استفاده می کند، بهبود می بخشد و به راحتی می توانید لبخند بزنید.