ترمیم دندان با کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان امروزه یکی از موارد قابل اعتماد و با دوام هستند که به روش های مختلف در دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار میگیرند ، یکی از کاربرد های کامپوزیت دندان ، استفاده به عنوان ترمیم دندان ها و پر کردن دندان ها به جای استفاده از آمالگام است.

کامپوزیت ونیر به دلیل همرنگ بودن با دندان های طبیعی طرفداران بسیاری را برای خود دست و پا کرده است و امروزه دندان پزشکان زیادی ترمیم دندان با کامپوزیت دندان را پیشنهاد می دهند.

جنس کامپوزیت دندان مخلوطی از ذرات گلاس و کوارتز و رزین آکریلیک است ، حالت خمیری شکل این مواد این امکان را فراهم کرده است بر روی دندان آسیب دیده قرار بگیرد و سپس شکل داده شود.

پر کردن دندان با کامپوزیت دندان

همانطور که گفته شد پیشرفت در ساخت مواد کامپوزیتی دندان باعث شده کاربرد این مواد حتی در پر کردن دندان های خلفی که در گذشته با استفاده از آمالگام انجام میشد مورد استفاده قرار بگیرد.

آمالگام به دلیل تیره بودن رنگ آن و نازیبا شدن دندان پس از پر کردن آن چنان مورد استقبال قرار نگرفت اما یکی از قابل اعتمادترین روش های ترمیم دندان است.

از آنجا که مواد آمالگام به دندان نمیچسبد ، برای قرار دادن آن در حفره دندان باید گیر مکانیکی ایجاد شود و قسمت بیشتری از دندان تراش بخورد ، اما این عیب را کامپوزیت ونیر ندارد و درمانی محافظه کارانه به حساب می آید.

از دیگر موارد استفاده از کامپوزیت دندان می توان به شکل و فرم دادن به دندان ، سفید کردن دندان ، ترمیم دندان های شکسته و ترک خورده اشاره کرد.

از مزایا کامپوزیت دندان می توان به سرعت انجام آن اشاره کرد ، در برخی موارد به دلیل سرعت انجام کامپوزیت دندان در یک جلسه به آن ارتودنسی سریع نیز می گویند ، زیرا در یک جلسه می توان دندان ها را مرتب و زیبا کرد.

اصلاح طرح لبخند به روش کامپوزیت دندان یکی از روش های جذاب در دندانپزشکی زیبایی می باشد.