بریج دندان

از دست دادن دندان نه تنها باعث به هم ریختگی دیگر دندان ها می شود ، حتی باعث می شود باقی دندان ها به سمت فضای خالی حرکت کنند ، در نتیجه باعث ایجاد اختلال بایت و روی هم قرار نگرفتن دندان ها در اثر از دست دادن دندان می شود.

بریج دندان ( پل دندانی ) روشی فوق‌العاده برای اصلاح طرح لبخند است که با پر کردن فاصله بین دندان‌ها یا جایگزین شدن دندان غایب لبخند را زیباتر می‌کند.

دندان غائب تغییری را در نحوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها (اکلوژن یا بایت) ایجاد می‌کند؛ دندان‌ها در اثر وجود فضای خالی جابجا می‌شوند، اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ ) و اختلال‌های گفتاری بروز می‌یابد و احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد.

بریج کردن دندان یکی از جایگزین‌های مناسب دندان غائب است. اگر شما نیز یک یا چند دندان را در اثر سانحه یا ابتلا به بیماری‌های مختلف از دست داده‌اید، حتماً فاصله ناخوشایندی بین دندان‌هایتان ایجاد شده است. اگر این فاصله با دندان جایگزین پر نشود، احتمال تحلیل رفتن استخوان یا بازجذب استخوان نیز بالا خواهد بود که اثر ناخوشایندی را بر زیبایی چهره به جا خواهد گذاشت.

تمام دندانپزشکان معتقدند که هیچ دندان جایگزینی به خوبی دندان‌ طبیعی نیست، بنابراین همواره نهایت سعی خود را می‌کنند تا دندان‌های طبیعی را حفظ کنند. اما گاهی آسیب‌دیدگی دندان بسیار شدید است یا دندان در اثر سانحه و تصادف از بین می‌رود. خوشبختانه بریج دندان را می‌توان جایگزین دندان‌های با آسیب‌ دیدگی شدید یا حتی دندان غائب کرد.

بریج دندان چیست؟

بریج یا انواع پل دندان مانند تکیه‌گاه یا پایه دندان جایگزین عمل می‌کند. پل از یک دندان مصنوعی به نام پونتیک تشکیل می‌شود که بین دو روکش قرار می‌گیرد.

دندان مصنوعی بریج در فضای خالی قرار می‌گیرد تا جایگزین دندان از دست رفته باشد، در هر طرف دندان مصنوعی نیز یک روکش قرار می‌گیرد. این روکش‌ها روی دندان‌های طبیعی مجاور فضای خالی قرار داده می‌شود. بریج از سرامیک جوش خورده به فلز، فقط سرامیک یا فلزهای سختی مانند طلا ساخته می‌شود.

مزایای بریج دندان

بریج از تحلیل استخوان، بیماری لثه یا پوسیدگی ناشی از گیر کردن ذرات غذا در فاصله بین دندان‌ها جلوگیری می‌کند و فشار روی دندان‌های دو طرف فضای خالی را کاهش می‌دهد. به علاوه بریج لبخند را زیباتر می‌کند.

پل دندان کمک می‌کند تا دوباره لبخندی زیبا با دندان‌هایی سالم روی لب‌ها نقش ببندد و شکل متناسب صورت حفظ شود. همچنین بریج کمک می‌کند تا بیمار غذا را بهتر بجود، واضح‌تر صحبت کند و فک‌ها را هنگام بستن دهان روی هم قرار دهد و به این ترتیب از حرکت کردن دیگر دندان‌ها در دهان و کج و نامرتب شدن آنها جلوگیری شود.

انواع بریج دندان

بریج پیوند مریلند

بریج مریلند یا بریج رزینی پیوندی نخستین بار در دانشگاه مریلند ابداع شد و به همین دلیل موسوم به بریج مریلند است. بریج پیوند مریلند غالباً برای پر کردن فاصله بین دندان‌های جلو به کار برده می‌شود. این پل دارای یک دندان مصنوعی سرامیکی است که به بدنه فلزی جوش داده می‌شود؛ در دو طرف این دندان مصنوعی زائده‌های فلزی وجود دارد. این زائده‌ها با استفاده از رزین به پشت دندان طبیعی متصل می‌شود. به کمک رزین می‌توان پل را به پشت دندان‌ها چسباند.

بریج ثابت

پل دندانی ثابت پرکاربردترین نوع بریج ثابت است که در آن یک دندان مصنوعی بین دو روکش سرامیکی ثابت می‌شود. این روکش‌ها روی دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌های دندان قرار داده می‌شود. دندان مصنوعی سرامیکی یا چینی به فلز جوش داده می‌شود و بیمار نمی‌تواند آن را از دهان خارج کند.

بریج دندان معلق

بریج دندان معلق معمولاً زمانی به کار برده می‌شود که دندان‌های طبیعی فقط در یک طرف فضای خالی وجود داشته باشد.

مراحل قرار دادن بریج در دهان

دندانپزشک دندان‌های دو طرف فضای خالی را تراش می‌دهد تا برای قرارگیری روکش آماده شود ، قالب‌گیری پس از تراش دادن دندان‌ها انجام می‌شود. دندانپزشک از بیمار می‌خواهد تا دندان‌ها را هنگام در دهان بودن تری پر از خمیر مخصوص دندانپزشکی (با غلظت مانند موم) روی هم بگذارد. به این ترتیب مدلی از دندان‌ها تهیه می‌شود که برای ساخت روکش و پل به لابراتوار فرستاده می‌شود.

بریج موقت تا زمان آماده شدن بریج دائمی در دهان قرار داده می‌شود. دندانپزشک رنگ دندان‌های طبیعی را نیز با توجه به نمودار رنگ به دقت تعیین می‌کند تا رنگ دندان مصنوعی پل را دقیقاً همرنگ دندان‌های طبیعی انتخاب کند.

پس از آماده شدن پل دائمی با بیمار تماس گرفته می‌شود تا برای قرار دادن نهایی بریج به کلینیک مراجعه کند. دندانپزشک ظاهر، متناسب بودن بریج با بایت و تاثیر آن بر باز و بسته بودن فک‌ها را بررسی می‌کند.

سپس دندانپزشک بریج را با سیمان موقتاً برای چند هفته می‌چسباند.

گاهی اوقات لازم است بیمار چند بار برای اطمینان از راحت و متناسب بودن بریج به کلینیک مراجعه کند. اگر دندانپزشک از نتیجه رضایت داشته باشد، بریج را به طور دائمی با سیمان ثابت می‌کند.

اگر بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند، یعنی دو بار در روز مسواک بزند، نخ دندان بکشد و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کند، بریج بیش از ۱۵ سال دوام خواهد داشت. پل دندان شبیه به دندان طبیعی است و اختلال‌های بایت را برطرف می‌کند. لازم به ذکر است که بریج باعث می‌شود دندان‌ها به مدت چند هفته قدری حساس شوند.

نگهداری از بریج دندان

نگهداری از پل دائمی مانند نگهداری از دندان‌های دائمی است. پل بین دندان‌ها باید به خوبی تمیز شود و برای تمیز کردن دندان مصنوعی آن از پراکسی براش و یا نخ دندان استفاده شود. دو بار در روز مسواک زدن با خمیردندان فلوراید نیز الزامی است. تمیز کردن بریج احتمال پوسیدگی دندان و ملتهب شدن بافت لثه را کاهش می‌دهد. همچنین باید برای جرم گیری و معاینه به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه نمود. اگر به خوبی از بریج دندان نگهداری شود و به طور دوره‌ای و مرتب برای جرم گیری و معاینه به دندانپزشک مراجعه شود، پل سال‌ها بدون مشکل در دهان باقی خواهد ماند.

هزینه بریج دندان

قیمت بریج دندان به تعداد یونیت‌ها و محل جغرافیایی انجام درمان بستگی دارد. اکثر شرکت‌های بیمه بخشی از هزینه درمان را می‌پردازند.